Nyhet

Regeringsuppdrag: Forte analyserar forskningsbehov inom åldrande och hjärnhälsa

Publicerad: 18 juni 2026
Lästid: 1 minut

För att stärka svensk forskning ytterligare inom åldrande och hjärnhälsa får Forte ett uppdrag av regeringen att identifiera behov av kunskap, forskningsstrukturer och samordningsinsatser.

hand håller åldrad hand

Syftet är att skapa ett bättre underlag för strategiska satsningar som kan stärka forskningsområdet och bidra till snabbare framsteg inom prevention, diagnostik, behandling och omsorg samt att sprida kunskap och nyttiggöra forskningen.

En åldrande befolkning är en stor samhällsutmaning och Forte och andra aktörer finansierar i dag omfattande forskning inom området åldrande och hjärnhälsa, vilket innefattar bland annat forskning om neurokognitiva sjukdomar som demens. Samtidigt finns behov av en samlad nationell överblick av pågående projekt, forskningsmiljöer och samordningsinsatser.

– Uppdraget kommer stärka forskningen inom området samt skapa bättre förutsättningar för att forskningen nyttiggörs och bidrar till lösningar på denna stora utmaning, säger Cecilia Beskow chef för Fortes forskningsavdelning.

Uppdraget innebär att:

  • identifiera kunskapsbehov inom området
  • analysera behov av forskningsmiljöer och samverkansinsatser
  • skapa en nationell överblick
  • föreslå en forskningssatsning eller andra åtgärder

Uppdraget kommer stärka forskningen, samt skapa bättre förutsättningar för att forskningen nyttiggörs och bidrar till lösningar på denna stora utmaning.

Cecilia Beskow

Chef för Fortes forskningsavdelning

Satsningens bakgrund

Bakgrunden till uppdraget är bland annat den nationella demensstrategin ”Varje dag räknas”, som pågår 2025–2028, där ökad kunskap om demenssjukdomar lyfts som ett centralt utvecklingsområde.

Forte har sedan tidigare fått regeringsuppdraget att genomföra en forskningssatsning om demens, utifrån propositionen Forskning och innovation för framtid, nyfikenhet och nytta (2024/25:60). Inom ramen för detta uppdrag finansieras två forskningscentrum. Synergier i de båda uppdragen ska beaktas.

Bidrar till satsningar framåt

Synpunkter ska inhämtas från Vetenskapsrådet och andra relevanta aktörer. Forte ska i maj 2027 redovisa behovsanalysen och lämna förslag på en samlad forskningssatsning eller andra åtgärder som kan stärka forskningsområdet om åldrande och hjärnhälsa.

Fortefinansierade centrum om demens

Läs även om Fortes satsning Vård och omsorg för personer med demenssjukdom

TEXT: Lena Lindkvist